Systemy BMS („Building Management System”) cieszą się coraz większą popularnością. Są to zintegrowane systemy zarządzania budynkami, które umożliwiają monitorowanie, kontrolowanie i optymalizowanie działania różnych instalacji technicznych w budynkach. Sam pomiar zużycia energii poprzez aplikację układów telemetrycznych ze zdalnym monitoringiem nie jest już wystarczający. Intencją Przedsiębiorców jest chęć posiadania wpływu na bieżącą kontrolę pracy infrastruktury technicznej danego obiektu, włączając w to nie tylko monitoring zużycia energii ale również możliwość zdalnego sterowania pracą urządzeń, szybkiej reakcji na alarmy czy w końcu monitorowania, diagnostyki i przewidywania awarii.
Systemy BMS implementować można w szerokim spektrum funkcjonalnego przeznaczenia budynków czy ogólnie infrastruktury technicznej:
· Budynki komercyjne (np. Biurowce, Centra Handlowe, Hotele itp.)
· Budynki Przemysłowe (np. Fabryki, Magazyny, Hale Produkcyjne itp.)
· Budynki Użyteczności Publicznej (np. Szpitale, Szkoły, Urzędy itp.)
· Budynki Mieszkalne (np. Apartamentowce, Osiedla Mieszkaniowe itp.)
Ponadto te systemy są kluczowe i niezbędne z punktu widzenia projektowania i eksploatacji budynków tzw. „inteligentnych”.
Dzięki systemom BMS można zarządzać między innymi układami HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja), oświetleniem, bezpieczeństwem oraz zużyciem energii, co przekłada się na większą efektywność energetyczną, niższe koszty operacyjne i poprawę komfortu użytkowników budynku. Jest to infrastruktura, która występuje przeważnie we wszystkich wyżej wymienionych kategoriach budynków. System sterowania instalacjami grzewczymi powinien byś oparty na algorytmach sztucznej inteligencji. Dzięki temu układ automatyki stale uczy się dostosowywać parametry pracy instalacji do chwilowego zapotrzebowania na ciepło. Pozwala to na racjonalne użytkowanie ciepła co przynosi wymierne oszczędności.
W zależności od przeznaczenia budynku lub zakresu infrastruktury objętej systemem BMS spodziewać się można uzyskania oszczędności energii od 5% do 10%. Natomiast okres zwrotu z inwestycji kształtuje się najczęściej w zakresie 4 – 8 lat.
Na inwestycja związane z tego rodzaju przedsięwzięciem można ubiegać się o uzyskanie wsparcia w postaci pozyskania białych certyfikatów. Jest to instrument wsparcia, dzięki któremu jednorazowa kwota wsparcia uzyskiwana jest po zakończeniu inwestycji a jej wysokość zależy wprost od ilości uzyskanej oszczędności energii w skali roku względem tego samego okresu przed zrealizowaniem inwestycji. Aby ubiegać się o pozyskanie tzw. Białych Certyfikatów, przed formalnym rozpoczęciem inwestycji należy złożyć w Urzędzie Regulacji Energetyki stosowny wniosek wraz z Audytem Efektywności Energetycznym, w którym określony jest spodziewany efekt energetyczny.
·Zapraszamy do kontaktu celem uzyskania szczegółów i oferty!
Koordynator projektu: Bartosz Kowal
Kontakt: b.kowal@energysolution.pl